Partneri

magazín
motoršport: Testovacie jazdy Ondreja Feketeho   Vytlačiť stránku
redaktor: p.mauer, 01.04.2012;

Prvá aprílová nedeľa bola studená aj na autodróme Slovakia Ringu v Orechovej Potôni. Tento deň bol vyhradený pre školenia a testovanie automobilov. Nami sledovaný začínajúci automobilový pretekár Ondrej Fekete tam bol tiež. Doobeda sa zúčastnil školenia, ktoré usporiadala Slovenská asociácia motoristického športu (SAMŠ) a Komisia pre preteky automobilov do vrchu (PAV) pre sezónu 2012. Musel vstrebávať národné a medzinárodné športové poriadky FIA (Medzinárodná automobilová federácia), ASN SAMŠ, ako aj zmeny predpisov pripravené na novú sezónu 2012. Okrem toho si vypočul prednášku o športových, bezpečnostných a technických predpisoch pre okruhy. Lektori vysvetľovali jazdcom zmeny pravidiel ešte aj počas jazdy na okruhu.

Odpoludnia prišla tá príjemnejšia časť programu, pretože sa začalo testovanie automobilov pripravených na sezónu 2012. AutoSportTeam PRESSKAM priviezol Ondrejovi na okruh jeho pretekársky Seat Leon 2.0 FSI (200 k). Na testovacie jazdy po okruhu mal k dispozícii dvakrát po 30 minút. Keď konečne vyšiel na trať, po okruhu už jazdilo niekoľko testovacích jazdcov. Prvé kolá venoval zoznamovaniu sa s ovládateľnosťou a jazdnými vlastnosťami upraveného Seatu, za volantom ktorého sedel prvý raz. Súčasťou testovania bolo aj meranie času. Prístroj, ktorý mu namontovali do auta nekompromisne zaznamenával časy na jednotlivé kolá. Ak chcel zabodovať, musel sledovať dosiahnuté časy. V prvom rozjazde dosiahol najlepší čas 2,42 minúty na kolo. Aj keď trať okruhu už dobre poznal, po každom kole si stále viac uvedomoval odlišné správanie podvozku s predným pohonom. Predtým totiž jazdil na BMW so zadným pohonom, takže štýl jazdy musel teraz prispôsobiť prednému pohonu.

V druhom 30 minútovom rozjazde si už dovolil viac a hneď v prvom kole sa ocitol na štrkovej krajnici, ktorá ho otočila do protismeru (dostal hodiny). Hneď si uvedomil, že v takejto polohe nemôže na preplnenej trati dlho zostať, a tak sa veľmi opatrne vrátil na trať. Po takomto nútenom otestovaní hranice nedotáčavého šmyku ostatné kolá zvládol už bezpečne. Napriek tejto časovej strate v druhej tridsaťminútovke získal na kolo o 5 stotín sekundy lepší čas - 2,37 minúty. Ani s týmto výsledkom sa neuspokojil a keď ho chcel v predposlednom kole ešte vylepšiť, zradila ho prevodovka. Len jedno kolo pred vypršaním času vyhradeného na testovacie jazdy musel zájsť do depa. Napriek tomu, že testovacie jazdy nedokončil tak, ako si predstavoval, je s dosiahnutým časom spokojný, veď sa vyrovnal skúseným jazdcom tohto okruhu. A to bola len jeho prvá testovacia jazda na tomto 200-koňovom Seate Leon 2.0 FSI.

zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok zväčšiť obrázok

Staršie články:
Ďalšie úspechy začínajúceho pretekára Ondreja Fekete
Objavil AutoSportTeam PRESSKAM nový talent?

______________________________________________________________________________________________

Základy AutoSportTeam PRESSKAM tvoria členovia bývalého Slovenského Automotoklubu Bratislava, ktorý sa v rokoch 1981 až 1990 zúčastňovali majstrovstiev v rámci ešte spoločnej Českej a Slovenskej republiky a to v pretekoch automobilov do vrchu a na okruhoch. Počas sezóny 2006 až 2008 Viliam Liedl st. získal v Majstrovstvách Slovenskej republiky dve 2. a jedno 3. miesto a v hodnotení FIA Zóny strednej Európy 2., 3. a 4. miesto. S turbínovým Seatom Anton Kiaba zvíťazil v Majstrovstvách Slovenskej republiky a v tejto sezóne ešte ďalší dvaja jazdci obsadili 2. a 3. miesto v hodnotení FIA Zóny strednej Európy.